Jak zajistit, aby nám samonosné schodiště nespadlo

Asi jen málokdo z nás věnuje schodištím větší pozornost. A je to pochopitelné, koneckonců jde o něco, s čím se naprostá většina z nás setkává denně. Staly se pro nás zkrátka něčím všedním. Ovšem to také znamená, že si mnohdy nevšimneme, jaké nejrůznější druhy a typy schodišť máme.

 

Jedním z těch nejpoužívanějších je pak samonosné schodiště. To je takové, které je upevněno pouze na zdi, a pod kterým je prázdný prostor. Najdeme je prakticky ve všech budovách, a je snadno pochopitelné, proč. Jednoduše řečeno, díky nim se domy mohou stavět rovně, nikoliv ve tvaru obrácené pyramidy.

 

schodiste1

 

To sebou samozřejmě přináší důležitou otázku. Stačí si představit, kolik jednotlivá schodiště váží, a to i bez přidané váhy chodících lidí. Jak je tedy možné, že se nijak neproboří, a že vydrží v provozuschopném stavu i celá desetiletí bez větších oprav?

 

Tajemství tkví samozřejmě v konstrukci. Ačkoliv se totiž může zdát, že se jedná pouze o beton nalitý do formy a upevněný ke zdi, není tomu tak. Ve skutečnosti je hlavním dílem železná, obvykle ocelová konstrukce. Ta je zapuštěna do zdi. A právě na této konstrukci jsou postaveny schody.

 

schodiste2

 

Je samozřejmé, že vývoj jde kupředu. Původní dřevěné samonosné schody připomínaly spíše žebřík, neboť jednotlivé stupně byly upevněny ve dvou rámech, a rozhodně nebyly tak kompletní jako ten dnešní typ. Přesto byl právě tento starý model předchůdcem toho, po čem prakticky každý z nás denně chodí.

 

Samozřejmě, pokud stavíme či rekonstruujeme dům, je potřeba na tyto skutečnosti vzít ohled. A rozhodně připlatit o něco víc za kvalitu, spíše než hledět na cenu. Nesmíme totiž zapomínat, že na tom bez nadsázky závisí život náš, i naší rodiny. A ten rozhodně asi nikdo z nás nechce ohrozit.

 

I proto je dobré se o tyto věci zajímat. Nikdy totiž nevíme, kdy se nám tato znalost bude v životě hodi.

Publikováno v Nezařazené