Amerika – země snů

Všichni o ní mluvíme jako o Americe, avšak oficiální název zní Spojené státy americké. Proč spojené? Jedná se totiž o sdružení 50 států zaštiťujících se pod jednu federativní prezidentskou republikou. Současný prezident Joe Biden roku 2021 nahradil kontroverzního Donalda Trumpla, kterého těsně porazil ve volbách. Hlavním městem bylo vyhlášeno město Washington D. C. čítající 600 tisíc obyvatel z celkových 300 milionů.

usa-1439914_960_720

Pro běžné cestování si vystačíte s biometrickým pasem a cestovní registrací ESTA, pro jejichž získání stačí na internetu vyplnit formulář, zaplatit poplatek a můžete směle vycestovat. Pokud ale někdo plánuje pobyt delší než 90 dní nebo sem cestuje za pracovním či studijním záměrem, musí požádat o vízum na velvyslanectví Spojených států amerických. Budou pak muset podstoupit pohovor, na jehož základě jim vízum bude schváleno či nikoliv. Pokud ale zamýšlíte zůstat v Americe natrvalo musíte získat tzv. Green card tedy Zelenou kartu, na jejímž základě budete moci legálně zůstat žít v USA a získáte také práva srovnatelná s běžnými Američany.

america-1861417_960_720

A když už se tam vydáme, co bychom určitě neměli vynechat? Míst k vidění je zde opravdu spoustu, jmenujme jich proto alespoň pár:

  • Grand Canyon je určitě největším přírodním lákadlem vůbec. Jedná se o velkolepý kaňon vymodelovaný kolem řeky Colorado ve státě Arizona.
  • San Francisco neboli město kopečků je od jiných amerických měst jiné svou zvláštní osobitou atmosférou. Typické je svou největší „atrakcí“ – visutým červeným mostem Golden Gate Bridge.
  • Los Angles nabídne spoustu kontrastů – filmový Hollywood (včetně chodníku slávy s hvězdami celebrit), nejdražší ulici světa Rodeo Drive, čtvrť Beverly Hills či Griffitovu observatoř.
  • Yosemitský národní park láká opět příznivce přírody. Najdeme jej na svahu pohoří Sierra Nevada.
  • Nelze opomenout ani město, které nikdy nespí New York. Oslňuje mnohými památkami: Empire State Buildind, Chrysler Building, Rockefellerovým centrem, čtrtí Manhattan či Brodway, náměstí Times Square, Central park či centrum světového obchodu Wall Street.
  • Hlavní město Washington nabízí směsici nejrůznějších budov, včetně té v níž sídlí samotný prezident – Bílý dům. Za zmínku stojí slavný Capiton či Lincolnův památník.