Češi a peníze

Vezměte si třeba jenom ten před pouhými pár dny zveřejněný výzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit! Výzkum, nad jehož výsledky by se člověk neměl zahloubat, aby si nakonec nezlámal hlavu, až si ji bude lámat nad tím, jak že to ti Češi vlastně myslí a jak že žijí.
mince z roku 2010
Protože například:
Většina Čechů vstoupila do letošního roku s přesvědčením, že nás čeká zdražování, že budeme platit za vše nezbytné pro život více než loni. Polovina lidí počítá s tím, že ceny vzrostou jenom mírně, čtvrtina je ale přesvědčena o tom, že se bude za potraviny, bydlení a podobně platit výrazně víc. Každý druhý našinec počítá s mírným zvýšením cen potravin, nápojů, služeb, s dražší elektřinou, plynem, teplem a nájmem, čtvrtina lidí očekává, že se jich toto zdražování dotkne výrazně.
A jenom tři procenta lidí předpokládají, že jejich výdaje v letošním roce ve srovnání s tím loňským klesnou.
 
Mnohé domácnosti prý kvůli tomu budou mít finanční těžkosti. Už nyní prý chybí nějaké ty peníze na pokrytí všech měsíčních potřeb sedmdesáti procentům domácností. Dva z pěti našinců by prý potřebovali už nyní k pokrytí nevyhnutelných výdajů o jeden až pět tisíc korun měsíčně víc, a každý třetí by prý potřeboval měsíčně dokonce víc než pět tisícovek navrch, aby všechny nezbytné výdaje bez problémů uhradil. A jen pětině by stačilo méně než tisíc korun měsíčně navrch.
 
V českých domácnostech je prý stále ještě prostor pro útraty za nákup vybavení domácnosti či dovolenou i pro ukládání nějakých těch peněz na horší časy. Přes dvě pětiny našinců si prý letos chtějí vybavit svou domácnost novým nábytkem v ceně do třiceti tisíc, přibližně totéž hodlají našinci utratit i za spotřebiče. Čtvrtina lidí chce utratit za dovolenou do patnácti tisíc korun, desetina patnáct až třicet tisíc, čtvrtina ještě víc.
 
Skoro tři pětiny Čechů také letos chtějí našetřit víc peněz než loni. Protože se jim zdají jejich úspory nedostatečné.
 zelená dvoutisícovka
No chápete ty Čechy?
Když to přepočítáme, naprostá většina z nás už dnes nevychází s příjmy, potřebovala by o hodně víc. Už dnes, před zdražením, se kterým našinci vesměs počítají, mají tito problémy se zaplacením nejnezbytnějších věcí, a bojí se ještě větších těžkostí. Ovšem zároveň mají na to, aby dva z pěti utráceli desetitisíce za nový nábytek nebo spotřebiče, aby mnozí utráceli hromadu peněz za dovolenou. A ještě k tomu hodlají rozhojnit své úspory víc než v loňském roce, jenž byl podle ekonomů pro lidi ekonomicky skvělý.
Nepřipadá vám to jako v Kocourkově?