Jak zacházet s penězi: správně šetřit dle pravidla 50-30-20

V podstatě jsme mnohem větší fanoušci výdajů než spoření. Koneckonců, číslo na výpisu banky není tak příjemné jako nové šaty nebo příjemný večer s dámami. Ale škrábat se na čele každý měsíc kvůli nule ve výpisu a obávat se, že se například pračka neočekávaně rozbije a my si nebudeme moct dovolit opravu, může naší mysl velmi zarmoutit. Takže potřebujeme strategii, jak zvládnout peníze – a jedna možná je: pravidlo 50-30-20.
 přesýpací hodiny a peníze
Podle odborníků je pravidlo 50-30-20 v zásadě dobrým způsobem, jak rozdělit vlastní příjem nebo rozpočet. Co říká Pravidlo? 50 procent našich peněz by mělo pokrýt náklady na věci, které potřebujeme. 30 procent je k dispozici pro věci, které chceme. A pak bychom měli zbývajících 20 procent uložit, a to ideálně na samostatný spořící účet.
 
●       50 procent – věci, které potřebujeme: nájemné, mobilita, energie, potraviny, telefon.
●       30 procent – věci, které by jsme chceme:oblečení, cestování, návštěvy restaurací, kino, divadlo apod. Jsou to výdaje ulehčující život.
●       20 procent – rezerva:toto by měla být vaše rezerva na horší časy. Pokud budete mít peníze takto uložené, nemusí být pro vás například rozbité auto noční můrou. Ačkoli je tato hodnota nejmenší, svojí důležitostí se řadí hned za pravidelné výdaje a náklady.
 malá pokladnička
V závislosti na vašem rozpočtu a fixních nákladech, můžete použít hodnoty pro vaší individuální situaci. Nesmí však platit,aby u třetí hodnoty byla 0!
 
Je pravda, že i když ekonomičtí experti mají tendenci pracovat s procenty místo pevných hodnot, procenta pro mnoho lidí mohou být nerealistické. Například: městští singles s nízkým až středním příjmem, pokud si mají dát jen 50 procent svého příjmu na nájem, mnoho z nich budou určitě šťastných. Ale v podstatě je to dobré, když si ujasníme, za co můžeme utrácet peníze, a co si ještě můžeme dovolit. Udržíte-li své výdaje podle tohoto pravidla, nebudete muset zbytečně využívat různých krátkodobých drahých půjček, ani vás nezaskočí různé před výplatní krize. Pravidlo lze využít na příjem jednoho člověka, stejně jako celé rodiny.