Klimatizace nepatří mezi moderní přežitky


Klimatizace v Brně již dávno nejsou doménou pouze velkých podniků či organizací, kde jsou klimatizované kanceláře či výrobní provozy, dnes se běžně instalují v bytech v bytových domech a v rodinných nemovitostech či rekreačních chatách. Někomu z vás může připadat, že jde o zařízení zvyšující komfort bydlení, ale že není vyloženě nutné pro přežití.

klimatizace v provozu

Stačí však nahlédnout do meteorologických statistik pro naše území a porovnat počet tropických dnů s rekordními teplotami vzduchu s dobou před cirka třiceti, čtyřiceti lety. K tomu všemu ještě musíte připočítat život ve městě, což jsou dnes oblasti s větším automobilovým provozem, s větším smogem, s více kladnými (nebezpečnými) ionty, než tomu bývalo dříve, a na druhé straně rovnice vám vyjde mnohem vyšší zátěž, které jsme v letním období vystavováni.

bytová klimatizace

V létě se z kůže nesvléknete

Kdyby vám v bytě vypověděl službu tepelný zdroj a přestal v zimě dodávat teplo, v místnosti by se během několika hodin výrazně změnil pobytový komfort. V bytě byste měli namísto dvaadvaceti stupňů Celsia třeba pouhých 12 stupňů a to rozhodně nemá s komfortem nic společného. Jestliže jste však relativně zdraví, můžete v takovém prostředí bez problémů přežít i dlouhé měsíce. Bude to sice drsná zkušenost, ale jistě ji zvládnete. Stačí k tomu více vrstev teplého oblečení a v noci pro spaní teplé přikrývky, zkrátka cokoli, co udrží vaši tělesnou teplotu v normálu.

Mnohem horší situace však nastává v létě, kdy teploty stoupají vysoko nad třicet stupňů. Velmi problematické je to zejména v období, kdy přetrvává tzv. tropická noc, tedy kdy v noci neklesá teplota pod dvacet. Zatímco v zimě stačí navléci více vrstev oblečení, v létě se nemůžete svléknout z kůže, tělo má své limity a velmi snadno můžete trpět úžehem. Úžeh je velmi závažné onemocnění a může končit i smrtí. Právě to je jeden z důvodů, proč si lidé pořizují klimatizace, a to mohou být v provozu jen několik dnů či týdnů v roce a stačí to k tomu, aby vás ochránily před těmito zdravotními problémy a prodloužily vám život.