Koupat se ve vlastním bazénu je rozhodně požitek, ovšem koupat se v bazénu, který má špinavou vodu už taková sláva není. Vodu je nutné s železnou pravidelností čistit, jinak se v ní začnou množit různí nečekaní návštěvníky v čele s mikroby a samozřejmě také řasami. Koupání pak není pouze nehygienické, ale hlavně je nezdravé. Taková voda je zdravotně závadná a může způsobovat různé kožní potíže, problémy se záněty spojivek či se zažíváním, pokud se jí člověk trošku naloká. To jsou hlavní důvody, proč je potřeba se o bazénovou vodu náležitě starat.
Stěžejní je používat chemické čistící prostředky, které dokáží všechny mikroby a řasy poměrně snadno zlikvidovat a zároveň zamezí v jejich návratu. Důležité je však zbavovat se i pevných nečistot, které se udržují nejen na hladině bazénu, ale také pod ní. A právě z takových nečistot se dostávají do vody různí nepříjemní mikrobi. Tuto pevnou špínu, kterou do bazénu obvykle zavál vítr lze z hladiny dostat pomocí síťky, ale kousky, které se dostaly až na dno nebo na stěny pod vodou je potřeba zlikvidovat bazénovým vysavačem.
Vysavač by měl být nedílnou součástí bazénového vybavení. Pokud ho ještě nemáte, určitě si ho pořiďte co nejrychleji. Jinak totiž bazén dokonale nevyčistíte, tedy aniž byste ho vypouštěli. Vysavače se dělí do tří základních kategorií na ruční, poloautomatické a automatické. Ruční koupíte za babku, poloautomatické už vás budou něco stát a automatické jsou už velmi drahé. Mohou stát i více než dvacet tisíc. Žádný strach. Majitelům menších bazénů bohatě postačí koupit si první nebo druhou variantu. Automatické modely jsou efektivní hlavně u velkých vodních ploch, kde by ruční, ale i poloautomatické čištění bylo příliš zdlouhavé a namáhavé. Důležité je hlavně zbavovat povrch bazénu od nečistot během koupací sezóny alespoň jednou týdně.