Náš kamarád nočník

Naučit děti chodit na nočník může být někdy opravdu horor. Představte si situaci, že máte doma inteligentní, zdravé dítě, které umí vše, co ve svém věku umět má, jen ho musíte stále přebalovat. Některé děti jsou v rámci této základní sebeobsluhy pomalejší a některé zase rychlejší. Hledat v tom příčiny nemá smysl. Vaše dítě může rozpoznat barvy lépe než vy a napočítat do padesáti, co se ale týká plen, nechce se jich vzdát. Jak tomu trochu pomoci?
batole s plenou
·         nechte si odnaučování na léto
V létě vám nevadí, když vaše dítě běhá po zahradě s holým zadečkem. Také nemusíte neustále se opakující pohromy stále dokola řešit převlékáním. Děti také velice baví mířit na cíl, což můžete využít jako motivaci typu: „Pojď, zkusíme se vyčurat tady na ten lísteček.“ Uvidíte, jaký budete sklízet úspěch.
·         vysazujte každých patnáct minut
I když nemáte zahradu, vyčkejte na odnaučování na letní měsíce. Když se totiž jednou rozhodnete, plínky zahodit, budete své dítě pravděpodobně často mokré převlékat. A kdo by chtěl čtyřikrát denně měnit punčocháče a oteplováky? Ve velice častých intervalech (alespoň jednou za 15 minut) posaďte dítě na nočník a pokuste se ho namotivovat k vykonání potřeby. Je přitom důležité, abyste byli u vašeho malého, aby poznal, že je to pro vás důležité.
·         chválit, chválit, chválit
V případě, že je akce úspěšná, nešetřete chválou. Předveďte dítěti radost divadelních rozměrů a hrdinu klidně odměňte dobrotou. Pamlsky můžete postupem času vypustit, pochvaly by měly zůstat až do zautomatizování návyku.
chlapeček v lacláčích
·         nočník dle vlastního výběru
Pokud u vašeho miláčka přetrvává odpor k vyměšovací nádobě, zkuste ho nechat, aby si ji v obchodě vybral sám. Obrázek oblíbené pohádkové postavy nebo zvířátka může udělat divy. Stejně tak nákup slipů pro velkého kluka nebo kalhotek pro velkou holčičku, na které budou natolik pyšní, že je zkrátka nebudou chtít počurat.
Čím dříve se zbavíte plen, tím více volného času získáte, a pocítí to také vaše peněženka.