Proteinová dieta aneb zdravé hubnutí

Proteinová dieta známá také pod názvy bílkovinová, ketonová, cyklická apod. Především se jedná o tzv. dietní program, jenž je uznávanou efektivní metodou. Již po několika týdnech jsou viditelné výsledky. Což má bezpochyby pozitivní vliv ohledně motivace. Přeci jen se lépe dodržuje dietní program, kde je možno takto brzy vidět efekt.

snídaně

Tato dieta byla vynalezena harvardským profesorem Georgem L. Blackburnem. Profesor, který zkoumal, jak lidský organismus spaluje uložené tuky.

Při redukční či jakékoliv jiné běžné dietě může lidské tělo redukovat až čtyřicet procent hmotnosti ze svalů. A protože svaly jsou hlavním spalovačem tuků, po skončení diety není metabolismus schopen se vypořádat se stejným objemem energie ve stravě, jako tomu bylo před dietou a nastává obávaný a zrádný jo-jo efekt.

Profesor Blackburn byl schopen identifikovat stav zvaný ketóza. A to i za jakých podmínek ho lze v lidském těle navodit. Na základě tohoto faktu vzniklo označení coby ketogenní dieta. Předností této diety je, že redukce hmotnosti probíhá zejména na úkor tukových zásob. Oproti tomu svalová hmota zůstává. Tím je tak minimalizováno riziko jo-jo efektu.

Dietní fáze

Každý dietní program se skládá ze tří fází. Rozdíl mezi jednotlivými fázemi spočívá v množství proteinových jídel denně. V první fázi je kompletně běžný jídelníček nahrazen a skládá se výhradně z proteinových potravin a povolené zeleniny. V tomto stádiu bývá právě navozena i výše zmíněná ketóza a zároveň i dochází k viditelnému váhovému úbytku.

Ve druhé a třetí fázi, které jsou nazývány coby stabilizace a fixace, je záměrem prevence jo-jo efektu. Pokud by došlo k ukončení dietního programu již po první etapě, kdy lidský organismus není zvyklý na sacharidy a tuky, nastala by v těle nadměrná produkce inzulinu. Organismus by začal ukládat a hromadit energii na později a tím by došlo k jo-jo efektu.

avokádo

Druhá a třetí etapa plní význačnou funkci v rámci pozvolného návratu k běžnému jídelníčku. Je nutno velmi pomalu zahrnovat sacharidy a tuky do stravy. Proteinová dieta má efekt, jen při správném dodržení.