Sportovní kynologie

Co to vlastně je? Je to sportovní disciplína, které se účastní psovod a pes. Sportovní kynologie jako taková spadá pod dvě organizace podle místa působení – Český kynologický svaz (ČKS) a Moravskoslezský kynologický svaz (MSKS). Organizace jsou dobrovolné a v jejich řadách může být opravdu každý milovník psích sportů, zábavy a práce se psem. Náplní sportovní kynologie je výcvik všestranných psů, nebo psů specialistů. Pro úspěšné složení výcviku je nutné zvládnout tři základní disciplíny – pachové práce, poslušnost, obrana. Cvičíme podle tří platných zkušebních řádů v České republice a těmi jsou Mezinárodní zkušební řád, Národní zkušební řád a Řád pro sportovní výcvik psů. Do této disciplíny se můžete přihlásit s jakýmkoliv plemenem psa. Obecně nejvhodnější jsou středně velká až velká plemena, z důvodu jejich vyrovnanosti. A jaká to tedy mohou být? Plemena ovčácká, teriéři, ohaři, rotvajleři, hovawarti, dobrmani a spousta dalších.
výcvik dvou psů

1. Pachové práce (stopa)

Tato disciplína je jednou z nejnáročnějších a budete se muset obrnit trpělivostí, protože půjde především o vaši vůli k práci se psem. Je založena na práci s čichovými receptory a vystopování předmětu. Počet umístěných předmětů a délka stopy, či její tvar je určen ve vztahu k podmínkám samotné zkoušky. Tento předmět nesmí být z nebezpečných materiálů jako je sklo, nebo kov. Základem je textilní, nebo jiný materiál. Jakmile pes stopu zachytí, tak jej psovod vypustí na celé stopovací vodítko a po objevení předmětu jej psovod umístí nad hlavu a tím dá rozhodčímu najevo nalezení předmětu. Výsledkem této disciplíny tedy je vystopovat předmět, který byl na cvičišti nebo v daném terénu umístěn.
psí smečka

2. Poslušnost neboli obedience

Je základem výcviku, bez kterého se neobejdete. Také u této disciplíny je důležitá vaše důslednost a přímý kontakt se psem. Obtížnost určitých povelů závisí na stupni zkoušky. Za správně odvedené cviky získáváte body. U té nejzákladnější zkoušky ovladatelnosti psa (ZOP) plníte nejsnazší povely jako jsou například – sedni lehni vstaň, chůze na vodítku a bez vodítka, přivolání nebo naopak odložení.
běžící psy

3. Obrana

Tato disciplína je velmi těžká a rozhodujícím kritériem je temperament vašeho psa. Pes vás musí umět poslouchat na slovo, protože se řídí vašimi povely k zadržení figuranta. Disciplína je složena z dílčích kroků – odhalení, zadržení, ochrana psovoda, samostatná činnost psa (zadržení, pouštění), odolnost psa (po zakousnutí smí figurant psa dvakrát uhodit. Když si to shrneme, nejdůležitější jsou dva povely – zadrž a pusť. V obraně se zkouší také psychická odolnost psa, kdy figurant s obuškem běží na psa a jeho psovoda, pes tak musí ukázat, že není žádný strašpytel a se situací si hravě poradí.

Publikováno v Nezařazené